Vahekokkuvõte ja vaheaeg...

07. juuli 2010, Leina Neima

Suur suvi on õues ja ka projekt „Tarbetust tarvilikuks – nutikalt ja loovalt“ on sedapuhku lõppenud.

Tegusa ja põneva poolaasta jooksul valmis taaskasutamise teemaleheküljeTARBETUST TARVILIKUKS esimene etapp. Loodame, et pakutud ideed ja õpetused tekitasid avastamisrõõmu, et nii mõnigi äraviskamisele määratud ese võib hoopis mängleva kergusega „ümber sündida“ ning mõni üpris kindel „prügikasti kandidaat“ leidis tee taaskasutusse. 


Lisaks TARBETUST TARVILIKUKS lehe sünnile toimus neli praktilist taaskasutamise töötuba Harjumaa koolides, kus osalejad said kohapeal oma vanadele teksadele, T-särkidele ning isegi jalanõudele uue elu sisse puhuda. Töötubades osales umbes100 õpilast, õpetajat ja lapsevanemat – vanaema-ealistest päris väikesteni - noorim osaleja oli 4-5-aasatane! :=) Töötubades särisenud loomepalangu „õisi“ võib peagi näha ka meie töötubade galeriis


Mis edasi? Kõigepealt puhkame,  kogume energiat ja „rammu, et leida uusi võimalusi ning vahendeid jätkamiseks.  


Täname Vabaühenduste Fondi meile usaldatud toetuse eest! 


Täname kõiki meie vapraid ja andekaid kaasautoreid, samuti kõiki meie lugejaid innustava, toetava ja sooja tagasisideme eest ning soovime kõigile loovat, säästlikku ning päikeseküllast suve! Uute kohtumisteni! Kohvikannule müts pähe!

02. juuli 2010, Leina Neima, Kommentaarid: 0

Olen hommikuti pikaldane ärkaja – truu abimees selle vaevalise protsessi leevendajana on vana kooli kohvikann, igati kena ja asjalik teine aga jook selles jahtub liig kiirelt. 


Niisiis on mõte kohvikannu soojendajast mu peas küpsenud…eee…ütleme nii 10 aastat. Parajalt kaua, et lõpuks tegudeni jõuda. 


Nagu ikka, tuleb tuhin peale ootamatult ja siis peab loova pilguga ringi vaatama, mis materjale kodus olemas on, millest KOHE saab midagi tegema hakata. Sest kui kohe ei alusta, võivad vabalt järgmised 10 aastat mööda veereda. 


Mina leidsin kapist lotaka villa-akrüüliseguse bareti, mida ma kahjuks kanda ei armasta ning palju mõnusaid värvilisi meriinovilla pusasid. Pihtas! Põhjas! Sest mu vaimusilmas kumas üsnagi värviline kohvikannusoojendaja, mis ka hallil päeval rõõmu teeks… Selline natuke Klimt´iliku lilleaiameeleoluga - näiteks selline või selline… 


Niisiis, käärisin käised üles…


Keera lehte ja...

Loe edasi

Teksadele värvi!

30. juuni 2010, Marianne S, Kommentaarid: 2
Teadagi on teksapüksid ühed tänuväärsed hilbud ning samuti hinnatud taaskasutusmaterjal. Täna ei tee me neist ei patju ega kette, vaid jätame nad rahumeeli jalgu katma. Endistest erilisematena siiski.
Loe edasi

IDEEDE PILLERKAAR ehk veel ideid taaskasutuseks kangavärvide abil

30. juuni 2010, Leina Neima, Kommentaarid: 2

Kuidas porrulaugu ja õunte abiga  vanu riideid uuele elule aidata, me juba teame. Agakangavärvid pakuvad veel mustmiljon võimalust kiirelt ja lõbusalt T-särke, teksasid, kleite, seelikuid, kodutekstiile ja isegi jalanõusid uuendada.


Kuna kangavärve ainult taaskasutamise eesmärgil osta pole otstarbekas, siis hea idee on hankida 3 põhivärvi + must ja valge toon koos sõpradega ühiseks kasutamiseks. Kuna värvid on omavahel segatavad, piisab neist alustuseks täiesti, hiljem saab ju värve tasapisi juurde osta. Lisaks saate:


  • hea võimaluse veeta ühiselt mõnusalt ja loovalt aega
  • võimaluse üllatada oma lähedasi ainulaadsete isetehtud kinkidega
  • kasutada osa värvi ka vanade riiete uuendamiseks

Meie oma sõpradega aastaid tagasi just nii alustasime ning nüüd ehivad kõikide kodusid isetehtud kardinad, voodipesud jne.

Aga nüüd siis mõned ideed... Kliki piltidel, et neid suuremalt näha!

Vöö

Igavavõitu aga muidu terve kunstseemisnahast vöö näeb peale uuendamist välja igati moodne ning hipi :=) 

Kasutatud on porrulaugutrükki ning Pebeo Touch Textile liimvärve ning Pebeo Touch Textile Volume mahulisi värve.


Teiste ideede nägemiseks keera lehte ja...

Loe edasi

Lilleehtes suvekott

29. juuni 2010, admin,

Selle sulni suvekoti tööjuhendi kirjutas meile HELI. Suur-suur aitäh Sulle!


Suvel käivad mõtted lillelisi radu ja ka selle suve kott võiks olla lopsakate lilledega kaetud. Ja vaid Sina tead, et tegelikult püüab kõigi pilke Su käevangus üks vana, oma aja ära elanud kamps.


Seda pilgupüüdjat teha on lausa rõõm, saad mõnusa suvekoti ja vabaned 2-3 vanast kampsunist ja ehk leiab kasutust ka mõni vana riidetükk.


Keera lehte ja…

Loe edasi

Vanadest sõpradest sussideks

27. juuni 2010, admin, Kommentaarid: 1

Selle vaimuka ja head tuju loova tööjuhendi autor on TSIRKUSEMOOR. Tehke järgi! 


Kindlasti on kõik lapsevanemad seisnud silmitsi sama probleemiga, mis mina - kasutult vedelevaid karvaseid mänguasju kuhjub ja kuhjub. Ja keegi nendega ei mängi. Aga siis, kui mõnel juhtub kõhust või kõrvast vatiin välja punnitama, seisab laps kurva näoga ema ees - noh, tee palun terveks!


Meil juhtus niimoodi sinise elevandiga. Ega keegi täpselt teagi, kuidas ta katki läks, sest tegelikult liigutati teda mänguasjadekastis vaid siis, kui ta millelegi huvitavale ette jäi.

Niisiis olin ma probleemi ees - mis edasi???
Mõte hakkas tööle ja läbirääkimiste positiivse tulemusena oli otsus järgmine- elevandist ja ühest tema sõbrast saavad mu poja uued sussid!  Edu minu kasuks - miinus 2!!! karvast mänguasja :)


Keera lehte ja….

Loe edasi

TRÜKI JA TRIIGI!

25. juuni 2010, Leina Neima, Kommentaarid: 8

Ajal, mil paljudel on kodus või vähemasti sõbra kodus või kontoris tindiprinter, on imelihtne disainida endale eriti äge teise ringi kehakate. 


Varjutagu trükitud kaunistus siis võluva kahe-ja-poolese tirtsu kogemata joonistet „pilti“ T-särgi rinnaesisel, remondiplekke või midagi muud…


Minu lapsekäe poolt kogemata dekoreeritud T-särk sai kaunistuseks peale mustade kassidega kodukootud mandala-hakatise ning peasüüdlased selja peale vahti pidama… 


Keera lehte…

Loe edasi

"Kole-ehted" Reesi moodi

22. juuni 2010, admin, Kommentaarid: 5

Need efektsed ja tegelikult väga kaunid "koleehted" meisterdas REES. Tänud suurepärase tööjuhendi eest! Efektsed käevõrud puhtalt prügist!


Mina arvan, et nende käevõrudega on nagu koeratõugudega - kui nad on jube koledad, siis omal moel on nad ka ilusad. Selle väitega võib mitte nõus olla, aga külmaks ei jäta need ehted kedagi. Ja loomine on väga odav ning lihtne!


Kuidas neid teha? Keera lehte ja ... Loe edasi

Linikust kausiks

21. juuni 2010, Marianne S, Kommentaarid: 5
Mehed, kas teil liimi on?
Aga heegeldet linikuid?
Milles siis küsimus, keerame liniku kauniks kausiks...


Loe edasi

Põnevad prossid

18. juuni 2010, admin, Kommentaarid: 1
Selle tööjuhendi autor on TERJE, kelle kauneid polümeersavist rahvuslike mustritega ehteid teab vast iga käsitööhuviline. Seekord õpetab Terje, kuidas lihtsa vaevaga kauneid tekstiilist prosse teha…
* * * *

Prossid on sobilikud kaunistused pluusile, juuksepaelale, vööle kinnitatuna või käekoti kaunistusena. Prosse saab valmistada väga lihtsalt taaskasutatavatest tekstiilidest või teise ringi riietest. Lisanditeks sobivad pitsid, paelad, nööbid, litrid ja pärlid. Prossidele on taha õmmeldud prossi alus (või haaknõel).Suviseid lillelisi prosse võib teha mitmeti. Täna pakun juhendi, mille järgi saad valmistada lilleõiega kihilise prossi.


Keera lehte ja...


Loe edasi

Kahest üheks

16. juuni 2010, Marianne S, Kommentaarid: 3
Kellel meist ei leiduks kodus hunnikute viisi noid "tavalisi T-särke". Ja võin kihla vedada, et enamjao ajast on need väheatraktiivsed kehakatted sunnitud omaette kapis veetma. Aga selle vastu leidub rohtu - kääride, kumminiidi ja õmblusmasina kaasabil võib teha kahest "tavalisest" ühe kaunikese: 
  Loe edasi

Tühi karp ei läinud prügikasti vaid taaskasutusse

14. juuni 2010, admin, Kommentaarid: 2

Selle väärt tööjuhendi autor on Terje - suur-suur tänu! Keera lehte ja...
Loe edasi

Väike päikesekleit vanast suvekudumist

09. juuni 2010, admin, Kommentaarid: 2

Selle armsa ja imeilusa kleidi tööjuhendi kirjutas meile HELI. Aitäh Sulle! 


Vanamoodne  varrastel kootud puuvillane  kudum. Kõrvale pandud juba ammu. Harutamisele? Mis sellest harutatud lõngast siis kududa? Kas  ülesharutamine on alati kõige parem lahendus?  


Enne harutama hakkamist võiks kudumi lauale laotada ja pisut mõelda – ehk saab uue eseme pisut väiksema ajakuluga.


Minule sattus näppu vana suvetop ja meeles mõlkus  väikese tüdruku palve saada endale uus suvine kleidike. Kaunis kevadilm nõudis kiiret tegutsemist ja paari tunni pärast võis kleidi  juba selga panna. 


Et idee on väga lihtne ja sobib ka vanade käsitsi- või masinkootud villaste kudumite ümbertegemiseks, siis tahaksin seda teiega jagada.


Keera lehte ja ...

Loe edasi

Pinksipallikee

08. juuni 2010, Marianne S, Kommentaarid: 3
Suvi! Ja ehted! Ehted ja suvi! Need kaks kuuluvad ju ometigi kokku. 
Millal siis veel, kui mitte nüüd, ehtida end ülielusuuruste kulinatega. Eriti kui neid on nii lihtne omaenese käekestega valmistada. Abiks sedapuhku mõned pinksipallid, pikk kangariba ning pisut helmeid. 
  Loe edasi

Tantsud porrulauguga

31. mai 2010, Leina Neima, Kommentaarid: 2

Ma ei saa kuidagi üle porrulaugust – see ilus ja hea köögivili, mis maitseb hästi ning sisaldab palju kasulikke vitamiine, üllatab seekord hoopis uues rollis!!!Keera lehte ja ...

Loe edasi

Kampsuni tuunimine

25. mai 2010, admin, Kommentaarid: 2Tööjuhendi autor on Terje, tänud Sulle! 


Keera lehte ja...
Loe edasi

Lips läbi?

19. mai 2010, Marianne S, Kommentaarid: 2
Kindlasti mitte!
Vanadest lipsudest on võimalik valmistada  seelikuid, korsette, ridiküle, ehteid kui nii mõndagi  muud.
Kuid võib ka lihtsalt paari puudutusega luitunud lipsule uue ilme võluda. Ja ta tagasi kaela riputada.


Loe edasi

Väike toos väärtuslike vidinate hoidmiseks

15. mai 2010, admin, Kommentaarid: 0

Siin on üks lihtne võimalus, kuidas teha taaskasutatud materjalidest nägus ja tugev karp. Tööjuhendi autor on Patrizia ZapataLugu on tõlgitud ja pilte kasutatud autori loal. Palume seda tööjuhendit  kasutada isiklikuks otstarbeks ning ilma autorilt luba küsimata mitte paljundada ega oma veebilehtedele üles panna. Täname :=) 


KEERA LEHTE...

Loe edasi

Plastpudelist ehedaks ehteks...

10. mai 2010, admin, Kommentaarid: 15
Kui sa tahad endale ehteid, mille eest maksad 50 senti ja mille materjali äraarvamise mänguga saab sõbrannasid kimbatusse ajada, siis palun väga! Pudeliehted oleks vahvad!

Selle tööjuhendi autor on REES, kelle põnevad taaskasutus-leiud alati väga positiivselt üllatavad. Palusime tal jagada oma oskusi ka craftwerk.ee lugejatega…Pööra lehte ja

Loe edasi

Hüva nõu on kallis?

02. mai 2010, Marianne S, Kommentaarid: 9
Oled juba ammuilma imetlenud kõiksugu kauneid käsitsi maalitud taldrikuid-vaagnaid? Aga ise pole julenud proovida?
Ma tean, ma ka mitte. Kõik need tundmatud värvid ja pintslid ja see tuttav „oi-appi-ma-ju-ei-oska“ tunne. 
Sestap piisab algatuseks ja alusetu hirmu peletamiseks vaid paarist portselanimarkerist ja mõnest vanast taldrikust. Uus ja ilus elu sünnib ikkagi.
Loe edasi

Varakevadine õunasaak

30. aprill 2010, Leina Neima, Kommentaarid: 2

Ühes varajasemas postituses viitasime „toiduga mängimisele“ – nüüd on aeg tulemusi näidata.

Nimelt võib lõbusa ja kergelt valmiva „köögiviljatrükiga“ anda uue elu plekilistele või lihtsalt veidi kulunud ja värskendamist vajavatele riietele-kottidele-jalanõudele. Miks mitte ka kodutekstiilidele või mööblile? Keera lehte ja... 

Loe edasi

Seenest sünnib riiul

23. aprill 2010, admin, Kommentaarid: 2
Tänase ülilaheda idee autoriks on Paul Baxendale USA-st. 
Originaaljuhend ilmus tema blogis FinderMaker 2009 aasta sügisel.
Meie kõigi suureks õnneks ja rõõmuks oli Paul lahkelt nõus avaldama oma juhendit ka eesti keeles ning just nimelt siinses "tarbetust tarvilikuks" rubriigis. Aitäh! 
Ilma pikema jututa läheb nüüd sõna Paulile...
Tõlge: Lingtwist OÜ
Loe edasi

Need netid needid

14. aprill 2010, Marianne S, Kommentaarid: 2
Tänase tarbetust tarviliku autoriks on preili Kirke, kes oma leebel moel on osavalt ärastanud ühe sõbra vana püksirihma, teise sõbra aegunud teksatagi, võtnud lisaks paari omi isiklikke retuuse ning ohverdades eelpool loetletuist ühe, aidanud ülejäänud kahel uut ja säravamat elu alustada.
Kuidas ta seda tegi? Loe edasi

Reguleeritav nööpidest kaelakee

09. aprill 2010, admin, Kommentaarid: 5

Loo autor on „nööbivõlur“ Petronella Luiting Saksamaalt, kes kirjutas selle tööjuhise spetsiaalselt Tarbetust Tarvilikuks rubriigi jaoks. Loe autori tutvustust ka PÄEVIKUST. 


Tõlge: Lingtwist OÜ

Click here to read tutorial in English!

Kas sul leidub kodus peotäis vanu nööpe? 


Olen kindel, et leidub või vähemalt tead sa kedagi, kellel neid jagub. Ära neid minema viska, sest neist saab valmistada väga kena kaelakee. 


Selle tööjuhise jaoks kogusin ma kokku erinevaid luust, puust ja kookospähklikoorest nööpe, kuid kasutada võib ka teistsuguseid nööpe, vastavalt oma soovile. Käärime käised üles ja hakkame pihta.


Keera lehte ja...
Loe edasi

Malelauast kõrvarõngaste kandjaks

31. märts 2010, Marianne S, Kommentaarid: 9
Kevadkoristust tehes leidsin sahtlist muldvana malelaua. (No nii minuvanuse.)
Ratsud ja vankrid olid juba  ammu parematele jahimaadele kapanud, malekarp sisaldas vaid paari piltpostkaarti.
Hoplaa! Üks ammuilma peas tiirelnud ja oma sündi oodanud idee sai ellu kutsutud. 
Muidugi mõista muutus kulunud malelaud hurmavaks kõrvarõngakandjaks.


Loe edasi

Lauake, kata end!

25. märts 2010, Leina Neima, Kommentaarid: 7

Nugade-kahvlite-lusikatega on igavene häda. Aja jooksul kipuvad nad kaduma ja peagi on majapidamises sahtlitäis väga erineva ilmega ning erinevatest pesakondadest pärit söögiriistu. Kuidas neid küll äraviskamise asemel uuendada? 


Igaühele käe ning taskukohane materjal on polümeersavi, mille abil saab üsna lihtsa vaevaga luua mõnusa ja stiilse komplekti nii suvilasse kui õuekööki. Et töö oleks lõbusam ja loomingulisem - kasuta sarnast värvikombinatsiooni, aga erinevaid mustreid!


See on kasulik vihje nii üliõpilastele kui noorele peredele, kel oma esimese kodu või ühiselamu köögi sisustamiseks vahendeid napib. Stiilne, soodne ning igati öko. 

Loe edasi

Käpikutest kampsun klaasile

15. märts 2010, Leina Neima, Kommentaarid: 3

Mida teha armsaks saanud käpikutega, mis on igapäevaseks kasutamiseks juba liiga viledad? 


Üks võimalus on anda kinnastele uus elu, tehes nendest omanäolised  ja praktilised teeklaasisoojendajad - nii jääb killuke kindameistrite käte ja hingesoojust veel tükiks ajaks meiega.   


1. Pilt suurelt, 2. Pilt suurelt, 3. Pilt suurelt, 4. Pilt suureltLoe edasi

Lennukas lina

08. märts 2010, Marianne S, Kommentaarid: 18
Keskelt viledaks kulunud, kuid servadest veel täiesti korraliku, mõnusalt pehme ja „sissekantud“ naturaalsest kiust (puuvillane, linane) voodilina saab ülendada udupeeneks haute couture salliks. Selleks ei lähe vaja palju muud kui ühte lina, pakikest teed, veidi villa ja rohkelt rõõmsat meelt. 


Loe edasi

Soe pesa iPodile

28. veebruar 2010, Leina Neima, Kommentaarid: 3

Tallukate tegemisest jäi järgi ebamäärase kujuga vilditükk – väiksevõitu, et midagi asjalikku ette võtta. Samas ei raatsinud ma  isetehtud vilti ära visata ning see oleks peaaegu ühte mu „oma õiget aega ootavate asjade“ kasti sattunud … 


Õnneks andis külmaga jupsiv iPodi aku hea vihje – tuleb teha talle soe pesa!


Selle juhendi järgi saab üsna lihtsalt valmistada vildijääkidest IPodile või mõnele teisele MP3-mängijale või miks mitte hoopis mobiilile mõnusa koti. Minu oma sai selline, tee sina endale meelepärane - üks lõige, tuhat võimalust...


iPod cozy

Loe edasi

Soojad tallukad

23. veebruar 2010, Leina Neima, Kommentaarid: 10

Kael ei tunne ilusatest ehetest rõõmu, kui varbad külmetavad…


Mida teha vanade talvesaabastega, mis pole küll veel päris ribadeks kantud aga milles varbad üha talumatumalt külmetama kipuvad? Uusi osta ei tahaks, sest kevad peaks kalendri järgi ju kohe-kohe saabuma…


Kiire ja lihtne lahendus on teha ise uued tallukad – iseäranis mõnusad ja soojad tallasoojendajad saab, kui kodus juhtub veidike pügatud koeravilla olema. Ja kui pole, küsi sõpradelt – väärt koeravill jääb enamasti lihtsalt kasutult vedelema või rändab prügikasti. Loe edasi

Teksast ketid

17. veebruar 2010, Marianne S, Kommentaarid: 9
Sarnaselt eelmisele hooajale on ka sel kevad-suvel tähtsaimaks kehakatteks ehted.
Käevõrud-kõrvarõngad-kaelakeed – kõikvõimalikest materjalidest, julged, ekstravagantsed ja suuuured.
Mis peamine, neid on väga lihtne ja lõbus kõikvõimalikust kodus leiduvast pealtnäha mittevajalikust kraamist ise valmistada.

No võtame näiteks teksapükste õmblused. Ja riputame kaela.


Loe edasi

Padi. Põrandapadi

15. veebruar 2010, Marianne S, Kommentaarid: 0
Vanad teksad – nii püksid, seelikud kui jakid -  on väga tänuväärne materjal taaskasutuses. Mida kõike neist küll valmistada ei saa! 
NB! Inspiratsiooniks võib piiluda ka samateemalist sissekannet meie päevikus.

Ilma pikema jututa alustame suure põrandapadjaga:


Loe edasi

Randmesoojendajad

01. veebruar 2010, Marianne S, Kommentaarid: 13
Kampsuni kerest saime mõnusa kaeluse, kuid alles jäid ju varrukad!
Need muutuvad  vähese vaeva ja rohke rõõmuga  kauniteks randmesoojendajateks.


Loe edasi

Sallkrae

20. jaanuar 2010, Marianne S, Kommentaarid: 6
Pakaselisel päeval on mõnus tõmmata üle pea üks suur ja soe kaelasoojendi, mis  kaitseb  külmapoiste näpistuste eest nii rinnaesist, kaela kui lõuga ning eriti krõbeda külmaga saab  ninagi salli sisse peita. 
Just selline ongi vanast villasest kampsunist sündinud suur torujas sallkrae.


Loe edasi

Tarbetust tarvilikuks - nutikalt ja loovalt!

20. jaanuar 2010, admin, Kommentaarid: 0


Taaskasutamise teemalehekülg  TARBETUST TARVILIKUKS hakkab koondama erinevaid praktilisi tööjuhendeid, nutikaid ideid ning õpetusi loovaks taaskasutuseks.


 Projekti toetab Vabaühenduste fond. Vabaühenduste fond on rahastatud Islandi, Liechtensteini ja Norra poolt EMP finantsmehhanismi ning Norra finantsmehhanismi vahendusel. Toetust koordineerib Avatud Eesti Fond.


Loe edasi