Varakevadine õunasaak

30. aprill 2010, Leina Neima, Kommentaarid: 2

Ühes varajasemas postituses viitasime „toiduga mängimisele“ – nüüd on aeg tulemusi näidata.

Nimelt võib lõbusa ja kergelt valmiva „köögiviljatrükiga“ anda uue elu plekilistele või lihtsalt veidi kulunud ja värskendamist vajavatele riietele-kottidele-jalanõudele. Miks mitte ka kodutekstiilidele või mööblile?Keera lehte ja...

Tarvis läheb:

 • Kangavärve Pebeo Setacolor Opaque (või teiste firmade hea katvusega kangavärve)
 • Mahuliseks muutuvat kangavärvi Pebeo Touch Textile Volume (siin toon 603 – Orange)
 • Mõned kenad õunad
 • Porrulauku
 • Skalpelli, kunstnikunuga või muud väikest terava otsaga nuga
 • Pritsmekindlat lauakatet
 • Eri suurusega pintsleid ja švammi
 • Topse ja alust värvide segamiseks
 • Salvrätikuid või köögipaberit
 • Soovi korral kummikindaid
 • Vett

Ettevalmistus:

Kuna värvid võivad tilkudes lauale soovimatuid mustreid moodustada, mis sealt lahkuda ei pruugi, siis kata laud plekikindlalt.

Triigi varem läbipestud kangas sirgeks.


Kliki piltidel, et näha suuremalt!

Et see põnev trükk õnnestuks, katseta kindlasti enne töö kallale asumist töövõtteid sarnasest kangast proovilappidel ja/või paberil. Kangast ja paberist proovilappe ära minema viska, neist võib hiljem teha näiteks lahedaid taskuid või hoopis originaalseid õnnitluskaarte!


Vali võimalusel õun, mille üks pool on väiksem kui teine, nii jääb põnevam muster. Lõika õun pooleks ja süvenda ühe poole sisse noaga väike poolkaare kujuline auk, et saada ruumilisema ilmega trükk.


Vajuta lõikepool vastu salvrätti kuivaks ja jäta veidikeseks ajaks kuivama, et eralduv mahl hiljem tööd segama ei hakkaks.


Vahepeal vali välja meelepärased värvitoonid ja vala lamedale alusele natuke lahjendamata kangavärve Pebeo Setacolor Opaque ning sega valmis sulle sobivad toonid. Mina kasutasin õunte puhul kummalgi „põsel“ erinevat värvi, et õun oleks isuäratavam.


Umbes 10 minuti pärast võta ettevalmistatud poolik õun ning tee pintsli abil värvi(de)ga kokku. Pealekantava värvi kogus sõltub materjalist, nii et katseta-katseta-katseta!

Trüki kangale õuna süda, vajutades õun otse kangale ja tõstes ta ettevaatlikult üles.


Trüki niipalju õunu, kui tahad. Minu pluusi puhul tingis õunte asukoha suuremate plekkide korrapäratu paiknemine.


Joonista peenikese pintsliga õuntele varred.


Trüki porrulauguga õuntele ka lehed. Selleks lõika porrulaugu kitsamast, roheliste lehtede poolsest otsast umbes 3 cm pikkune tükk. Kuivata otsad salvrätiga ning jäta tunnikeseks-paariks kuivama, et poorid sulguksid ja mustrid paremini paistma hakkaksid. (Seda on tegelikult hästi kaval teha kohe tegutsemise alguses või lausa eelmisel päeval!)


Tee pintsli või švammi abil jämedam porrulaugutükk ühest otsast värviga kokku, huvitava efekti saamiseks võib kanda üksteisele 2-3 erinevat õhukest värvikihti.


Tupsuta värvine ots õrnalt salvrätiku vastu liigse värvi eemaldamiseks ning suru otse kangale. Pealekantava värvi kogus sõltub materjalist – liiga vähene kogus jätab häguse trüki, liiga rohke värv ei lase porrulaugu rõngamustritel paistma jääda.


Tee niipalju lehti, kui parasjagu meeldib.


Kui töö on valmis, siis jäta see vähemalt 12 tunniks kuivama, veel parem ööpäevaks!  Seejärel kinnita värv korralikult, triikides tööd kanga pahemalt poolt vastavalt tootja juhistele. Pebeo Setacolor Opaque värvid kinnituvad, kui triikida tööd pahemalt poolelt „puuvilla positsioonil“ umbes 3-5 min.


Nüüd võid tippida Pebeo Touch Textile Volume mahulise värviga õuntele väikeseid täppe, mis peale kuumtöötlemist ruumiliseks muutuvad. Täpita vastavalt oma paremale äranägemisele ning lase värvil korralikult kuivada.


Et täpid muutuksid võluväel mahuliseks, kuumuta neid pealtpoolt fööniga või pahupoolelt HÄSTI ÕRNALT - triikrauaga ilma kangale tugevalt surumata.


Soovi korral võib mahulist värvi kasutada ka kuivanud ja eelnevalt kinnitamata mustritel, kuid siis peab kindlasti meeles pidama, et värvi kinnitades triikrauaga liiga tugevalt ei

suruks! Samuti tööta kindlasti töö pahemal poolel.


Mõned kavalad nipid!

Kui tilgutad kogemata värvi kangale ja tekib plekk – puhasta see vähese seebivee ja vatitikuga ära. Ole ettevaatlik, et mitte laiali hõõruda naabruses olevaid värve. Veelgi kindlam viis on paranda tekkinud plekk uue pealetrükitud mustriga – suhtu loominguliselt, juhus võib üllatada parimate ideedega!


Setacoloriga värvitud esemed on pesukindlad – neid võib pesta käsitsi või õrna masinpesuga 40 °C juures. Samuti on lubatud keemiline puhastus. 

Kui kasutad lisaks ka Pebeo Touch Textile Volume mahulisi värve, siis pese tööd hiljem kuni 30 °C juures ja väldi eseme pikaks ajaks vette ligunema jäämist.

Mõnusat katsetamist!


Aga kust neid värve osta? Vaata: www.arte.ee 

Kommentaarid: 2

See on väga vahva idee! Ma olen seda õunatrükki kasutanud ühe luitunud laudlina elavdamiseks. Mul polnud küll nii ilusaid värve kui siin kasutatud on, aga mulle sobisidki tookord tumesinised õunad. Väga ilus!
3. mai 2010.Lemmi
Aitäh Lemmi! See on hästi tore, et nii palju põnevaid taaskasutusvõimalusi tekib tavapäraseid asju veidi uue nurga alt vaadates... Head kevadet ja põnevaid loomingulisi katsetusi Sulle!
3. mai 2010.Leina

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri