Väike päikesekleit vanast suvekudumist

9. juuni 2010, admin, Kommentaarid: 2

Selle armsa ja imeilusa kleidi tööjuhendi kirjutas meile HELI. Aitäh Sulle!


Vanamoodne  varrastel kootud puuvillane  kudum. Kõrvale pandud juba ammu. Harutamisele? Mis sellest harutatud lõngast siis kududa? Kas  ülesharutamine on alati kõige parem lahendus? 


Enne harutama hakkamist võiks kudumi lauale laotada ja pisut mõelda – ehk saab uue eseme pisut väiksema ajakuluga.


Minule sattus näppu vana suvetop ja meeles mõlkus  väikese tüdruku palve saada endale uus suvine kleidike. Kaunis kevadilm nõudis kiiret tegutsemist ja paari tunni pärast võis kleidi  juba selga panna. 


Et idee on väga lihtne ja sobib ka vanade käsitsi- või masinkootud villaste kudumite ümbertegemiseks, siis tahaksin seda teiega jagada.


Keera lehte ja ...



Vaja läheb:

  • lihtsalõikelist  vanumata puuvillast  kudumit (siin kasutatud varrastel kootud puuvillast kudumit, mille kudumistiheduseks 10 cm - 18 silma ja  24 rida)
  • kudumiga sobivat lõnga (siin 50 g Novita puuvillasegust lõnga Silja ja ca 25 g puuvillast lõnga  Muskat, millele sobivad vardad 3,5 – 4 ja heegelnõel  nr 3)
  • sobivaid vardaid, siin vardad  nr 3,5 passe kudumiseks (vajadusel nr 2 vardad silmuste üleskorjamiseks) ja heegelnõel nr 3
  • kääre ja sukanõela, samuti õmblusniiti-nõela
  • soovi korral kaunistuseks pisut seemnehelmeid ja 7 suuremat pärlit, 1, 4 m roosat paela

Töö käik:

Kleidi või tuunika suurus sõltub kudumist ja selle tegumoest,  meie kleit sai tehtud 132 cm pikkusele tüdrukukesele, valmis kleidi pikkus on 69 cm. Töö käik ongi kirja pandud just selle kudumi kohta, seega ei anna ma täpseid juhiseid, vaid kirjeldan antud kudumi muutmise käiku.


Minu roosa suvetop oli ringvarrastega kootud, paatkaelusega ning pea ruudukujuline kudum. 

NB! Klikkige kindlasti piltidel, et neid suuremalt näha!


Lühikesed varrukad lõikasin kääridega küljest (tekkinud lõigatud servadega lõhikud ääristasin hiljem heegeldades).

   



Seejärel lõikasin  kudumi keretüki võimalikult kaeluse juurest ridade vahelt lahti ja puhastasin lõigates tekkinud lõngatükikestest. Niimoodi toimides sain puhta silmuselise serva, mille viimistlemisest allpool.


Antud kudumi soonikkoes alläär oli säilinud tervena, seega polnud tarvis sellega midagi ette võtta ja  otsustasin sooniku alles jätta ning selle külge kududa passe. Korjasin 66 silmust sooniku alläärest passe esitüki jaoks vardale nr 2.


Esimesel real vardal olevad silmuseid kokku kududes (vardad nr 2) kahandasin neid 42-ni. Lõnga valikul lähtusin sellest, et see sobiks olemasoleva kudumiga. Alates teisest reast kasutasin vardaid nr 3,5. Teisel ja kolmandal real kahandasin mõlemas servas 1 silmuse ja jätkasin 38 silmusega parempidise pinna kudumist, kuni passosa kõrguseks sai 18 cm (minu kudumistiheduse juures 20 rida).Korjasin keskmised 18 silmust abivardale ning kudusin  vasakpoolse 10 silmusega õlapaela  kõrguseks 27 rida. Kudusin õlapaela silmused maha ning  samal moel tegin ka parempoolse õlapaela.


Samuti toimisin seljatüki passeosa kudumisel ning  silmasin õlaõmblused kokku.


Seejärel tugevdasin kaela- ja varrukaavad,  heegeldades need kinnissilmuste reaga üle(heegelnõel nr 3).


Nüüd siis alläär ja varrukate lõikamisel tekkinud lõhikud.  Kõige lihtsam on sellise suurte varrastega kootud eseme harutatud silmuseline serv üle heegeldada nii, et kinnissilmused heegeldada kootud silmustesse. See õnnestub alati ja näeb kena välja.


Pisut keerulisem tundub lõigatud küljeserva üle heegeldamine, kuid ka see õnnestub, kui keerata 2 silmuse jagu nö õmblusvaruks tagasi ja heegeldada läbi kahekordse serva (tekkinud õmblusvaru võiks töö pahemalt poolt peale servade heegeldamist käsitsi palistada).

    


Lõhiku serv.                                                      Ning valmis kleidi alaosa.

   


Nüüd võis mõelda viimistlemise peale. Minu nõuandjaks oli kleidi tulevane omanik ja tema soovil ääristasin  kõik kinnissilmustega (edaspidi ks) üle heegeldatud servad lihtsa merekarbireaga


(1 ks., vahele jätta 1ks., 5 ühekordset sammast 3-sse ks-sse, vahele jätta 1ks ning korrata).  Nurka märkiva merekarbi jaoks heegeldada  kinnissilmusesse 6-7  ühekordset sammast!  Kuna  passe juures kasutatud lõng sai otsa, kasutasin  allääre kaunistamiseks teist lõnga.

        


Kaunistuseks veel kolm lihtsat viie õielehega õiekest, mis said pärlist ja seemnehelmestest südamikud. 

    


Kleidi lõhikuid ääristavad merekarbid said kinnisteks kummalegi poole kaks valget pärlit, millega õnnestus lõhik pisut siivsamaks muuta. Pihaosa kaunistasin roosa paelaga.

   


Sama ideed edasi arendades võib teha suvise tuunika, topi, mõelda  sügisele ning  teha soe villane tuunika lapsele või endale. Samuti võib passelõiget muutes teha hoopis mehise vesti!


Head katsetamist!


Heli

Kommentaarid: 2

Jällegi üks vahva tegemine. Tore, kui sellised üksi jäänud kampsikud saavad uuesti käiku ja veel väikesed tüdrukud rõõmsaks ka. Pea hakkas kohe tööle- kus mul mida seisma on jäänud :-)
10. juuni 2010.Tiina
Heli, tänud veelkord sümpaatse tööjuhendi eest - edastan ühe kena umbes 10-se piiga kommentaari, et "sellisega käiks küll!".
10. juuni 2010.Leina

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri