Lennukas lina

8. märts 2010, Marianne S, Kommentaarid: 20
Keskelt viledaks kulunud, kuid servadest veel täiesti korraliku, mõnusalt pehme ja „sissekantud“ naturaalsest kiust (puuvillane, linane) voodilina saab ülendada udupeeneks haute couture salliks. Selleks ei lähe vaja palju muud kui ühte lina, pakikest teed, veidi villa ja rohkelt rõõmsat meelt.Materjalid:

  • veidi viledaks kulunud valge puuvillane (või linane) voodilina
  • käärid
  • kauss
  • must tee
  • vesi
  • äädikas
  • tugev niit, nõel
  • kraasitud vill

Tööjuhised:

Lina valikul soovitan käega katsuda ja tunnetada, et kangas oleks ikka pehme ja hää. Kõik puuvillased või linased selleks nii hästi ei sobi, tulevane sallikangas peaks olema pehme ja õrnakoeline.

Kärista kummastki lina servast terves lina pikkuses 2 riba. Laiem võiks olla ligi 45-50 cm lai, kitsam vahemikus 35-40 cm. Antud näites on laiema riba pikkuseks 46 cm ning kitsamal 36 cm.

NB! Kui soovid, et sall oleks õmblusmasinaga palistet servadega, siis on just nüüd õige aeg see töö ära teha.
(Mina jätsin ääred palistamata.)

Esmalt toonime kangast teega.
Valmista kannu kangemat sorti  teetõmmis. 
Lase sel tõmmata 10-15 min.

Aseta kokku kurrutatud linaribad kaussi ja kalla peale kuum tee. Vala läbi sõela, et teepuru kaussi ei satuks. Vajadusel lisa kuuma vett, nii et kogu kangas oleks tee sees.

34
 
Lase kangal tees värvuda  30-60 min. 
Arvesta, et peale loputamist ja kuivamist muutub kangas tublisti-tublisti heledamaks. Värvi tooni ja intensiivsust mõjutavad nii kanga koostis (puuvillane, linane, nende segu), teesort kui aeg.
(Kui soovid, et kangas värvuks ühtlaselt, siis tee see enne kaussi panemist märjaks ning ära kurruta, vaid aseta lahtiselt kaussi ning kontrolli, et kõik kohad oleks teega ühtlaselt kaetud.)

Lõppfaasis lisa värvi kinnitamiseks teevette sorts lauaäädikat ja lase veel 15 min liguneda.
Loputa kangast hoolega ja vääna see välja.

Algab töö teine etapp – äädikvee abil kanga kortsutamine.

Selleks vala väikesesse kaussi vett, millele lisa paar supilusikatäit äädikat. Pane linaribad kaussi ning jäta sinna mõneks minutiks ligunema.

6789

Vääna kangatükid välja ning laota  siledalt laiali. Voldi kumbki riba pooleks kokku ning kurruta tihedalt. Võta kokkuvolditud kangajupi kummastki otast kinni ning keera sellele vint peale (vaata ülalolevaid pilte).
Seo  see vorst kergelt niidiga kokku, et voldid kuivamisel laiali ei vajuks.
Aseta sooja kohta (radiaatorile, ahju peale) kuivama.

Läheb aega mis läheb (öö või päevake), kuid lõpuks saabub siiski aeg kuiv kangas lahti siduda, laiali harutada ning tekkinud kortsukesi imetleda.

1011 Võib ka kohe nina salli peita ja edasisest loobuda, kuid soovitan soojalt jätkata kolmanda etapiga – salli modelleerimisega.

Aseta kitsam kangariba laiema peale.
Võta tugevam niit (nt mõni peenemat sorti heegelniit) ja aja nõelasilmast läbi.
Õmble eelpistes läbi kahe salli kihi umbes 4 cm diameetriga ring. Tee see ligi 10 cm kaugusele ühest salli otsast ja umbes 5 cm kaugusele salli pikisuunalisest keskjoonest.
Sõlme pole tarvis niidile teha – jäta lihtsalt õmmeldes mõnesentimeetrine niidiots töö algusesse ning õmmeldes ära niiti liigselt pingule tõmba.
121514162019

Võta veidi villa (soovitavalt heledat, et see tulevikus salli pesemisel värvi ei annaks), rulli tihkeks umbes 2 cm läbimõõduga pallikeseks. Pista  salli pahemalt poolt villapall õmmeldud sõõri sisse ja samal ajal sikuta töö paremalt poolt mõlemat heegelniidi otsa hoides sõõr kokku.
See töö vajab veidi harjutamist ja esimestel kordadel tuleb villa sättida-toppida ning kontrollida, et kõik korralikut õnnestuks, kuid õige varsti saabub vilumus ja asi edeneb lennates.

Seo niidiotsad omavahel tugevalt kokku. Tee peale 5-6 sõlme ning lõika niidid paari sentimeetri kauguselt ära. Neid kuskile peita pole vaja, nii jäävadki.

Tee selliseid „täidetud munakesi“ terves salli ulatuses iga 10 - 12 cm järel, kord ühelpool, siis teiselpool salli keskjoont.
Kui see valmis, siis on kaks salli kihti omavahel ühendatud.
Ning nüüd on igaühel täiesti vabad käed lisada nii suuremaid kui väiksemaid muhke just sinna, kuhu süda lustib.  Lugesin kokku - antud sallis on 40 muhukest!
Soovitan siiski teha neid pigem salli keskjoone ümbrusesse  (mitte päris salli servadesse) – siis jäävad  salli servad  kenasti lokkima.
 
444041
Loomingulist lendu!

Kommentaarid: 20

Wow, this is so great! I used the google translator (very funny) and I hope I understood everything, because I really like to try this!
9. märts 2010.zsb creations
üliedev! äärmiselt tore idee! mul on üks punane voodlina, millele päike on omad triibud juba sisse modelleerinud. peaks nüüd mummusid ka juurde lisama :)
9. märts 2010.marre
Väga lahe sall! Kohe innustab tegudele, pealegi on paar voodilina oma saatust niigi juba ootamas. Ma pole ei värvimise ega kortsutamisega varem ise tegelenud, kas kortsutamise juures aitab äädikas kortsudel nö püsivamalt sisse jääda? Või tekivad kortsud lihtsalt kergemini? Ja kui selliselt kortsutatud ese puhtaks pesta, siis tuleb ilmselt ikkagi kogu protsess uuesti ette võtta? Iseenesest saabki niimoodi iga kord uue ilme luua. Aga suured tänud hea idee eest, minu mõtted hakkasid küll liikuma:)
9. märts 2010.sircu
Zsuzsa - ha, don't tell me about google translator - i once tried to translate my estonian blog to english, oh my! :)) but you can always ask me if you'll have any questions.
10. märts 2010.MarianneS
Sircu - äädikas peaks aitama kortsudel püsivamalt sisse jääda. säärane sall eeldab niiehknaa väga õrna käsipesu, nii et lootust on, et kortsud jäävad isegi peale pesu sisse. kui ei, siis saab kortsutamise sammu tõepoolest iga kord korrata :)
10. märts 2010.MarianneS
Lihtsatest asjadest... täiesti geniaalne! Imetlus. Jälle kord...
10. märts 2010.Rees
Imeilus!
14. märts 2010.kuutydruk
Thanks, Marianne! :)
15. märts 2010.zsb creations
erivinge idee!! täiesti tipptasemel mood!
28. märts 2010.inga
See sall võlus kohe esimesest silmapilgust! Eile lõpetasin temaga ja olen ülirahul. Ema saab ilusa emadepäevakingi:) Aitäh idee autorile!
24. aprill 2010.mari-liis
super ilus! kahju,et nii hilja selle avastasin nüüd :( 1ööga vist valmis ei jõua,aga eks siis jään jõule ootama :) väga väga väga lahe idee!!
8. mai 2010.anu
Tundub, et peab homme maale vanaeama juurde sõitma ja ta kapid üle vaatama:D
1. august 2010.Kädi
Adorei o trabalho e gostaria de saber como devo lavar o tal lenço, visto que o trabalho é amassado.
13. september 2010.sirene monturil
Tahaks ka teha, aga noo, ei leidu kodus ühtegi lina, mida saaks katki teha või üldse, mis oleks ühevärviline. Mõtlesingi siis, et äkki saaks kuskilt riiet osta, aga ei tea millist, sest need linased riided on üpriski paksud ja karedad, kas puuvillasest riidest tuleks ka taoline? Äkki keegi teab.....
23. oktoober 2010.Sandra
Sandra - ikka sobib puuvillane ka. vaata, et oleks selline õhemapoolne pehmem kangas ja tee proovi :)
19. detsember 2010.MarianneS
tõesti väga huvitav ja (esmapilgul tundub) lihtne viis salli tegemiseks. provin ise ka kindlasti omale sellist salli teha :)
9. veebruar 2011.Muff
Kas peale musta tee, võib mingit teist teed ka kasutada ? :)
14. august 2011.H.
Väga-väga kaunis asi, proovisin ka ise teha, tulemus siin: http://iseteen.blogspot.com/2010/04/scarf-sall.html
10. november 2011.Meelika
Ce mail pour Marianne qui propose gentillement des explications ! j'ai mis le traducteur mais pour le pliage je ne suis pas sûre d'avoir bien compris !! pouvez-vous m'éclairer ? d'avance merci
1. märts 2013.carmen
tänan! postitus oli toeks teega värvimise kohta. mul tundus et jäi teest puudu minu kanga koguse kohta ja sumasin pooliku kannu valmis kohvi ka juurde :)
18. märts 2013.ingrid

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi
E-mail
Kommenteeri